Tájékoztató

2018.05.24

GEORGIKON GÖRÖGKATOLIKUS MEZŐGAZDASÁGI ÉS ÉLELMISZERIPARI SZAKGIMNÁZIUM, SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM, SÁTORALJAÚJHELY

Az intézményt 2 évvel ezelőtt, 2016-ban alapította, illetve vette fenntartásba a Miskolci Görögkatolikus Egyházmegye (2000 és 2016 között az intézménynek 6 fenntartója volt, ez az állandó változás meglehetősen bonyolult, áldatlan helyzetet teremtett). Hitoktatás azelőtt is volt az intézményben, de annak kötelező jellegét most felmenő rendszerben vezetik be. A szakgimnáziumi, szakközépiskolai képzés és a hozzá tartozó kollégium mind egy telken, egy 1,5 hektáros területen történik, a város közepén. Az intézménynek van egy telephelye is, ez egy 24 hektáros tangazdaság, itt végzik a tanulók a mezőgazdasági gyakorlatokat, itt találhatók szántó, gyümölcsös, termesztő berendezések (üvegházak és fóliák zöldség-, gyümölcs- és dísznövények termesztésére, melyek eladásából az iskola bevételhez jut, ezzel hozzájárul a fenntartáshoz).

Az iskola tanulói létszáma 2017. október 1-én 122 fő volt nappali tagozaton, de emellett van levelező tagozat is, amely épp most alakul át gimnáziummá.

A szakközépiskolában a szakmunkás bizonyítvány (mezőgazdasági gépész, kertész, húsipari termékgyártó, szőlész-borász, pék, cukrász, hegesztő) megszerzése után a tanulók -szakmától függően 2 vagy 3 alatt- érettségire jelentkezhetnek. A hiányszakmákat tanulók (gépész, cukrász, hegesztő) külső vállalkozásoknál tanulószerződés alapján kiemelt szakmai ösztöndíjban (10-35000 Ft) is részesülnek, tehát mintegy "keresethez" jutnak, családjuk anyagi helyzetén javítanak.

A szakgimnáziumban végzettek még egy év után gépésztechnikusi, vagy élelmiszeripari technikusi oklevelet szerezhetnek.

A tanulói létszám az utóbbi években kissé megcsappant, de jó dolog, hogy az iskolának van egy már részben megújult, de ma is korszerűsítés alatt álló saját kollégiuma, amelyben most 75 tanuló lakik kényelmes körülmények között. A gyerekek zömmel vidékről, a Bodrogközből, Hegyközből, Hegyaljáról jönnek, néhány közülük sajátos nevelést igényel. Sok közülük a hátrányos helyzetű, szegény családból származó. A roma származású tanulók aránya az intézményben kb. 50 %, többségük a szakközépiskolai képzésben vesz részt. Rájuk, minél eredményesebb felzárkóztatásukra mind az iskolában, mind a kollégiumban különös gondot fordítanak. Ezen tanulók negyede 2H, 12 %-a pedig a 3H kategóriába sorolt, tehát nagy törődést igényelnek.

Az intézmény a pedagógus-utánpótlást tekintve nehéz helyzetben van, az oktatói létszám 50 %-a 55 év feletti. Az öregségi nyugdíjba vonulók helyére általában kevesen jelentkeznek, bár az e pillanatban pályázó valószínűleg elfoglalja az állást, mert az egyházmegye a továbbtanulását támogatja.

Az oktatási intézmény " jól járt" az egyházzal: az egyházmegye csak a legszükségesebb adminisztrációs adatokat kéri (ezzel kapcsolatosan a 2000-2016-os évekből rossz emlékeik vannak), nyitott a szakmailag alátámasztott igények mihamarabbi teljesítésére, vezetői gyakran látogatnak ide. Örülnek annak, hogy ők most egy középiskola a 3 egyházi között, s nem egy a 19, vagy 60 közül, mint az említett időszakban.

Az intézménynek a gondok mellett vannak eredményei is: immár 10 éve folyamatosan pályáznak és visznek ki diákokat az Erasmus+ program keretében Franciaországba, Norvégiába és Portugáliába háromhetes szakmai gyakorlatokra. Örömmel tapasztalják, hogy itt a munkában a diákok is megállják a helyüket, a legnagyobb gondot a nyelvi nehézségek jelentik.

Az utóbbi napokban kezdődött egy egymilliárd forintos felújítás az intézményen belül: megújulnak az épületek, bennük a tantermek, laboratóriumok, szertárak. Nagyon komoly fejlesztés indul a tangazdaságban, különösen a szőlész-borász ágazatban (feldolgozóüzem, gépbeszerzés, pincészet).
© 2018 Worlds Collide. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el