Tájékoztató Szatmárnémeti Görögkatolikus Egyház
2018.10.04. "Egyházi szervezetek működése és az egyházi szervezetek által nyújtott szolgáltatások megismerése" céljából tartott szakmai tanulmányút Szatmárnémetiben valósult meg.
A tanulmányút során meglátogattuk a szatmárnémeti görögkatolikus egyházközséget, melynek során megismerhettük a templom történetét is.
A Szent Miklós görögkatolikus templomról
Az első görögkatolikus fatemplomról kevés adat van: Monasterli Demeter esperes építtette és 1690-ben Johannes Josephus De Camillis püspök Szent Miklós főpap tiszteletére szentelte fel.
Az 1740-ben épített második fatemplomról sem tudunk sokat: az 1747-es összeírás szerint kényelmes, zsindellyel fedett épület volt, liturgikus felszerelése nem volt túl bőséges. Az 1751-es iratok még ezt a templomot említik meg, de már az 1757-ben elkészült kőtemplomról bizonyosan tudható, hogy nem a régi helyére, hanem melléje épült, amit 1790-ben átépítettek.
1868-ban Melles Emil főesperes idejében kezdtek hozzá az életveszélyessé nyilvánított templom átépítéséhez. Az 1899. február 19-én tartott közgyűlésen még nem tudták eldönteni, hogy új templomot építsenek, vagy inkább a régit tovább bővítsék, később az utóbbi valósult meg.
1990-ben a hívek növekvő létszáma miatt a templom bővítése újra esedékessé vált, amit id. Pallai Béla parókus kezdeményezett és irányított. 1995. június 4-én, Pünkösd ünnepén ünnepélyes alapkőletételre került sor. 1995 júniusában már az alapok kiásását elkezdték, októberre pedig készen volt az altemplom födémzete is. 1996 májusában a fölmenő falak rakásához láttak és júliusban a kupola szerkezetének az előkészítésén dolgoztak, októberben a zsaluzat kiépítése és a betonváz kiöntése következett. A kupolára a keresztet 1997 áprilisában húzták föl.
Az 1900-ban készült baldachinos főoltárt áthelyezték az új szentélybe. A szentély és a hajók ablakaiba új, színes üvegablakok (magyar szentek és a keleti egyház nagy szentjei) készültek. A régi templom szentélye helyén Mária kápolnát alakítottak ki és ezt 2006-ra teljesen felújították. Vele szemben keresztelőkápolnát alakítottak ki, amelybe vörösmárványból készült keresztelő medencét helyeztek. Az ikonosztáziont/képállványt 2007-ben Terdik Szilveszter művészettörténész tervei alapján készítették, igazodva az új templom stílusához és alapul véve az ikonosztáz az 5. és 6. századi legősibb formáit.
A festési munkálatokat a Kazein kft., egy templomfestésre szakosodott cég végezte, szakemberei kellő hozzáértéssel készítették elő a falakat az ikonok megfestéséhez is. A szentélyben, valamint a templomhajóban végig a fal mentén új széksor is készült, restaurálták a szószéket, a tetrapodot, a baldachint, új térdeplőket, emellett egy főpapi trónus is ékesíti a templomot. A templom 2008-2009 között készült falfestményeit Makláry Zsolt sárospataki festőművész és ikonfestő festette (az ő nevéhez fűződik a tokaji görögkatolikus templom festése is). A szigorú művészi és egyházi előírások betartásával készült ikonfreskók hűen tükrözik a bizánci hagyományokat. A teljesen felújított gyönyörű, alagsorral, kiszolgálóhelyiségekkel, közösségi termekkel ellátott templomot 2011. október 16-án az akkori püspök felszentelte.