Néhány gondolat a jó gyakorlatokról
Egy társadalom fejlettségének alapvető fokmérője, hogy miként viszonyul a fogyatékossággal élő polgáraihoz, mennyiben veszi figyelembe döntései során azoknak az érdekeit, szempontjait, akik valamilyen hátránnyal kénytelenek élni.
A 2011. évi népszámlálás adatai szerint hazánkban 490.578 fő, azaz a népesség 4,9%-a vallotta magát fogyatékos személynek. Nemzetközi vizsgálatokra épülő szakértői becslések ezzel szemben azt mutatják, hogy a lakosság átlagosan 10%-a él valamilyen fogyatékossággal, a valós szám tehát hazánkban is inkább az 1 milliót közelítheti.
A Tokaji Görögkatolikus Egyházközség fontos feladatának, közös felelősségének tekinti aktív közreműködését a fogyatékkal élő, a megváltozott munkaképességű személyek esélyegyenlőségének megteremtésében. Ennek az összetett, az emberi erőforrások fejlesztését célzó folyamatnak a támogatásáért született meg az EFOP-5.2.2.-17-2017-00139 kódszámú pályázatunk is, melynek célja az egyházközség településein és azok környezetében rendszeresen felmerülő, a lakosság életére (negatív) hatást gyakorló problémák feltárása, részletes megismerése, összehasonlítása - az azonosságok és az eltérések megismerése - és kezelésükre megfelelő stratégiák, intézkedések, beavatkozási logikák, jó gyakorlatok kidolgozása.
Az Országgyűlés 15/2015. (IV.7.) határozatával elfogadta a 2015-2025. évekre vonatkozóan az Országos Fogyatékosságügyi Programot, amely megfogalmazta a fogyatékkal élő személyek esélyegyenlőségét, jólétét előmozdító célokat: a társadalmi szemléletformálást, a fogyatékos személyek és családjuk életminőségének javítását, a társadalom életében való aktív részvételt és a rehabilitációt.
A jó gyakorlatok gyűjtésével célunk, hogy legyenek ismertek a bíztató jó példák, mert ez az egyik legfontosabb üzenet a jövőre nézve. Persze nemcsak elérni kell egy-egy eredményt, hanem ami még annál is fontosabb, meg is kell tartani azt. Mindez azonban közös felelősségünk!